Prima pagină » Hepatita virala C » Stilpul Infamiei

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Transmiterea sexuala a bolii
MesajScris: 04/09/2005 16:49

*
*

Cod: XII4DCTF2II5T7NRIII6T6NR
Pe pagina http://www.sexaz.ro/content/educatie-se ... tita-c.htm am gasit citeva aberatii care arata cit de mult se stie despre hepatita C .

Hepatita C este o infectie virala a ficatului care este împrastiata prin contact direct cu sângele unei persoane infectate si poate fi transmisa sexual.

Transmiterea sexuala a bolii este mai mult teoretica. Trebuie ca ambii parteneri sa aiba scurgere de singe puternica. Ce sex se practica in Romania ?

-Multi oameni care capata hepatita C nu vor prezenta simptome, dar unii pot avea o slaba boala asemanatoare cu gripa, care tine câteva saptamâni.

- Semnele bolii sunt: febra, oboseala, pierderea apetitului, stare de voma, durerile stomacale, urina închisa la culoare si îngalbenirea pielii si a ochilor.

Din nou fals. Majoritatea nu isi pierd apetitul, nu prezinta voma iar icterul este prezent doar in cazuri exceptionale. Din sute de bolnavi cu care am venit in internet nu am auzit la nici unul de icter. Literatura de specialitate la fel il aminteste ca f.rar prezent.

-Hepatita C poate cauza simptome pe termen lung de boli ce duc la deteriorarea grava a ficatului, ciroza si cancer la ficat.

Foarte general si pausal spus. Cred ca in afirmatia de sus ar impune un POATE, lasind la o parte ca ca nu hepatita aduce alte boli care POT duce la ciroza, cancer ci insusi virusul.

-În acest moment nu exista vaccin pentru hepatita C.

Aici din pacate nu se insala.

O poti contracta daca:

- Ai un partener sexual infectat sau care prezinta risc de a se infecta cu hepatita C.

-Esti expus la sânge infectat cu hepatita C.

-Ai mai multi parteneri sexuali.

-Ti-ai injectat droguri folosind în comun acele.

-Ai tatuaje sau body piercings.

Infectia pe cale sexuala repet este teoretica absoluti toti bolnavii de hep c au parteneri negativi cu toate ca multi dintre ei sint bolnavi de peste 30 de ani si in tot timpul asta nu s-au protejat deloc.
Virusul traieste citeva ore inafara corpului, deci socotiti singuri probabilitatea infestarii prin tatuaje, piercing, ace
[/url]

Ultima oară modificat de dmb pe 01/11/2005 16:06, modificat de 2 ori în total.

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 12/10/2005 16:16

*
*

Se pare ca informatia (mai ales) falsa se intinde cu repeziciune. Am mai gasit un site care preia ca mod de transmitere principal, calea sexuala si drogurile;
Despre prima stim ca-i teoretica, iar a doua sa fim seriosi, citi isi pot permite un drog injectabil in Romania ?
citez: [i]HEPATITA C (infecţie virală a ficatului)
Căi de transmitere: Se transmite prin contact cu sânge infectat, prin utilizarea în comun a acelor şi seringilor sau prin contact sexual neprotejat.
Complicaţii posibile. Tratament:
Hepatita C poate provoca afecţiuni grave ale ficatului. Nu exista vaccin împotriva bolii.[/
i]
Tinind seama ca e un forum pentru tineri, nu cred ca-i tocmai indicat sa-i "alimentezi" cu prostii.
http://www.forumtineri.net/sanatate/educatie.htm#p10

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 12/10/2005 18:16

adult
adult

Cod: X03DF1XII03AII04TNR
Salut Marius,

Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste transmiterea sexuala a bolii. Eu am hepatita C de aprox. 10 ani. In acest timp sotia mea a nascut de doua ori. Initial, cand am aflat ca sunt bolnav de atitia ani am fost foarte speriat pentru am crezut ca am transmis virusul sotiei si ea, prin nastere, copiilor. Dar nu este asa. Sotia si-a facut testul si fiindca rezultatul a fost negativ, consider ca nu au si copiii (nu le-am mai prelevat probe sa nu-i chinui).
Vreau sa te intreb ceva: ce inseamna faza de testare 1, 2 si 3 pentru un medicament ce urmeaza a intra pe piata? Exista si faza 4?

Sus  

Subiectul mesajului: Hallo Dane
MesajScris: 12/10/2005 20:02

*
*

In rubrica Medicina Alternativa gasesti fazele prin care trece un medicament. Am scris-o acolo poate da de gindit celor care inghit tot felul de "medicamente" care nu trec prin nici o faza, sau cel mult prin prima!
Transmiterea asta sexuala e teoretic posibila, si ca atare un medic e obligat sa-ti spuna lucru acesta. Practic insa eu nu cunosc cazuri.......si zau ca cunosc cazuri destule!
Deranjaza insa batutul monedei, pe sablonul droguri si sex!
Nicaieri nu se vorbeste de Factorul principal de risc : Medicul si/sau Asistenta lui ! De parca transfuziile sau operatiile chirurgicale ti le faci singur !
Marius

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28/10/2005 14:36

*
*

Prof. dr. Mihai Voiculescu presedintele ARSF afirma : "...dupa 1989 transmiterea sexuala este direct raspunzatoare de majoritatea infectiilor virale hepatice!" :whistle:
http://www.stiri24.ro/article.php?id=104822

Nu mai comentez, ca m-am saturat deja de tema asta pina peste cap!
Marius

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28/10/2005 18:05

adult
adult

Cod: X03DF1XII03AII04TNR
Concluzia acestui domn prof. dr. dovedeste doar cat de ipocriti sunt unii medici si cat de prosti ne cred pe noi toti. Cunosc deja suficienti bolnavi cu HCV. Am un singur exemplu care sa sustina aceasta ipoteza: cand imi faceam analizele lunare, in timpul tratamentului cu interferon, am intalnit o familie (sot si sotie) care erau ca si mine in tratament. Nu aveau certitudinea transmiterii sexuale intre ei deoarece multi ani au fost in tratament stomatologic la acelasi medic. Ce pot sa mai spun?! Cred totusi ca de aici si pina la "majoritatea infectiilor virale hepatice" este un drum lung. Asa ca domnule prof. dr. ... :thumbsdown: "Lasa-neeee, lasa-neeee!!!" ca eu deja :wall:

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 05/11/2005 08:55

face parte din inventar
face parte din inventar

Cod: II3DF1VII3T4NRVII5T6NR
Eu cred ca problema se pune altfel. De ce sa fie ei de vina (medicii, asistentele si sistemul sanitar precar (din trecut si pana in ziua de azi) cand pot foarte frumos sa dea vina pe bolnavi! Vorba aia:"mortul e de vina". Restul comentariilor cred ca sunt de prisos. RUSINE, RUSINE, RUSINE!

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27/01/2006 09:02

*
*

Profesorul Voiculescu nu ocoleste baltile deloc!

Am dat peste un articol (de altfel bine documentat) unde distinsul Prof. Voiculescu nu s-a last pina nu a mai spus una. Probabil involuntar...dar la un om care se vrea o somitate in materie, cuvintele trebuie alese cu grije ca sa nu dea loc la interpretari gresite. Dinsul spunea ca:
Citat:
dupa tratament se mentine mult timp viremia 0
Ori asta pentru mine inseamna ca dupa un timp .....o luam de la capat! Lucru nedemonstrat, nerecunoscut;in cazurile care (eu nu am auzit de ele dar sa zicem ca ar exista) un pacient vindecat devine din nou pozitiv dupa 5,10,20, 50 de ani se poate sa fie o noua infestare nu o revenire a bolii. La gripa nu-i trece la nimeni prin cap sa spuna ca i-a revenit gripa ci toti sint de acord ca a "luat" gripa!
http://www.adevarulonline.ro/arhiva/200 ... 31/102465/
Marius

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 05/02/2006 01:41

adolescent
adolescent

ma intreb cu stupoare de ce pe toate siturile, prin spitale si etc.. se spune si scrie ca HCV se transmite sexual??????
de ce nu scrie niecaieri de transfuzie!!!!!!!!!! ca ei nu verifica sangele, de instrumentarul medical... etc???? DE CE?????
de ce noi suntem de vina ?????????
mi s-a intamplat o chestie ingrozitoare: am fost sa imi fac un test pt dosar la centru de transfuzii caci numai acolo trebuia teoretic sa aibe substantele necesare :si asistenta dupa ce vede trimiterea imi zice" cine stie de unde ai luat hepatita asta si acum vii la noi sa cheltuim bani pe testul tau"...
mentionez ca facusem testul intr-un cabinet privat inainte din IASi, dar medicii din Botosasani ca sa ma ia in evidenta nu-l recunosteau!
anomalie

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 19/05/2006 15:16

face parte din inventar
face parte din inventar

liliana scrie:
Eu cred ca problema se pune altfel. De ce sa fie ei de vina (medicii, asistentele si sistemul sanitar precar (din trecut si pana in ziua de azi) cand pot foarte frumos sa dea vina pe bolnavi! Vorba aia:"mortul e de vina". Restul comentariilor cred ca sunt de prisos. RUSINE, RUSINE, RUSINE!

asa ne trebuie!
noi i-am ales, noi le dam ciubuc, noi ii incurajam sa fie stat in stat.
eu sunt convins ca mai mult de 95% din cazuri sunt datorate sistemului sanitar !!!

cine draq face sex cu o femeie la ciclu ?
cine draq se droga pe vremea lu ceasca?
cine draq isi facea piercing pe vremea aia ?...sau tatuaje ? - p`alea le faceau cu creionu` chimic !!

frumoasa tara.....pacat ca-i locuita .

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 02/11/2007 08:42

copil
copil

dmb scrie:
Se pare ca informatia (mai ales) falsa se intinde cu repeziciune. Am mai gasit un site care preia ca mod de transmitere principal, calea sexuala si drogurile;
Despre prima stim ca-i teoretica, iar a doua sa fim seriosi, citi isi pot permite un drog injectabil in Romania ?
citez: [i]HEPATITA C (infecţie virală a ficatului)
Căi de transmitere: Se transmite prin contact cu sânge infectat, prin utilizarea în comun a acelor şi seringilor sau prin contact sexual neprotejat.
Complicaţii posibile. Tratament:
Hepatita C poate provoca afecţiuni grave ale ficatului. Nu exista vaccin împotriva bolii.[/
i]
Tinind seama ca e un forum pentru tineri, nu cred ca-i tocmai indicat sa-i "alimentezi" cu prostii.
http://www.forumtineri.net/sanatate/educatie.htm#p10

Sincer la ce`ai scris tu , in ziua de azi multi isi permit droguri injectabile ... !!! Plus ca multi au luat hepatita prin ace, folosind de la unu la celalalt, neimaitinand cont de riscuri... !!!

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 02/11/2007 09:08

*
*

Sint convins ca multi isi permit droguri. Sint convins insa ca multi isi permit si propiul ac: la cit costa drogul siringa si acul nu mai conteaza.
Dar astia (ale mele) sint doar convingeri personale cum este la tine? Citi drogati cunosti? Citi din cei pe care-i cunosti au hepatita?

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 02/11/2007 09:12

copil
copil

dmb scrie:
Sint convins ca multi isi permit droguri. Sint convins insa ca multi isi permit si propiul ac: la cit costa drogul siringa si acul nu mai conteaza.
Dar astia (ale mele) sint doar convingeri personale cum este la tine? Citi drogati cunosti? Citi din cei pe care-i cunosti au hepatita?

Sincer am fost Implicat in asa ceva , am destule cunostinte am tovarasi care s`au lasat si`acuma au ramas cu virusu`... Si inca n`au`nceput tratamentul , Eu trebuie sa mi`l fac dar nu stiu unde sa apelez ,ca as vrea sa`l fac pe bani ... !Un ex doar Din 10 sa zicem ca as cunoaste 8 ar avea hepatita .. Si plus ca mai am prietene care au si ele fara sa aibe vreun contact cu drogurile .. Doar din ce stiu ca prietenii respectivelor erau drogati... Sa`mi pun intrebarea ca s`a luat pe cale sexuala ?! Posibil din ce`am citit nu stiu ce sa zic , ar insemna c`am infestat`o si eu pe fosta .. !!!

Sus  

Subiectul mesajului: hepc
MesajScris: 09/04/2008 20:47

adolescent
adolescent

Sotul meu are hep.B de peste 25 de ani.A depistat-o cind a vrut sa-mi doneze singe,repet au trecut peste 25 de ani.In timpul asta,eu am avut si o rana pe colul uterin,eram tineri nu prea ne uitam la medici si vad ca cu toata rana mea eu nu am luat hep Bsi nici el hep C (daca eu o am) Sanatate tuturor

Sus  

Subiectul mesajului: transmitere sexuala
MesajScris: 13/04/2008 11:35

adolescent
adolescent

Da, din pacate, din cauza acestei mediatizari, cum ca virusul s-ar transmite pe cale sexuala, am impresia ca noi suntem condamnati. Din pacate mi se intampla a doua oara cand sunt parasita din aceasta cauza. Cand EL afla ca am virusul C o ia la fuga. Dar ce putem face? Din pacate se pare ca acest virus ne controleaza viata. Eu sunt foarte suparata, sincer. Dar ce putem face?

Sus  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect