Prima pagină » Hepatita virala C » Medicina (?) alternativa. Forum Anti-Naturist

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Stelian Fulga
MesajScris: 21/09/2005 20:45

*
*

Cod: XII4DCTF2II5T7NRIII6T6NR
Am citit pagina lui Stelian Fulga.
O sa sar peste lovitura care l-a trimis la podea ca boxer :boxing: si ca abia atunci si-a dat seama ca avea ciroza?
O sa sar si peste cele 47 de zile de hranit cu apa distilata :fish: ! (In vestul Europei colegii lui Fulga se hranesc cu lumina.)
O sa sar si peste ucenicia lui la calugarii shaolin si ce a am mai invatat dinsul acolo inafara de leacuri :evil:.
O sa-i dau voie dumnealui sa se prezinte cu propiile cuvinte:

"ca tratamentele pe care le recomand sunt compatibile cu tratamentele alopate si bolnavii trebuie sa urmeze tratamentul recomandat de medic pana cand acesta, pe baza rezultatelor analizelor medicale, le va diminua dozele de medicamente sau va stopa tratamentul medicamentos instituit anterior."
Ce nu inteleg eu este de ce mai este nevoie de tratamentele medicilor si analizele lor ? Si cum se face la sfirsit socoteala ? Te-ai vindecat.........a fost tratamentul lui Fulga :thumbsup:! Nu te-ai vindecat.........medicii sint de vina :thumbsdown:!

"ii sfatuiesc pe cei dornici sa fie tratati de catre mine, sa solicite tratamente prin scrisori, la care sa anexeze si copii dupa diagnosticul stabilit de medic"

Chiar diagnosticul medical este acceptat de domnul Fulga.
Urmeaza apoi preturile si modalitatile de expediere a leacurilor despre care nu o sa vorbim
Despre ce ar trebuii sa vorbim este : cum se face ca atit Dr. Naturist cit si adeptii lui, au o incredere oarba in metodele de diagnostic, si tratament DAR totusi sint concomitent convinsi ca tratamentele medicale nu fac doi bani fara-sau in comparatie cu- cele naturiste, si medicii n-au niciunul habar de "adevarata arta de vindecare " ?
Dar la urma urmelor nici despre asta n-are rost sa vorbim, va las pe fiecare sa reflectati singuri. :hmmm:
Marius

Sus  

MesajScris: 21/09/2005 20:58

*
*

Si findca tot ne ocupam de Dnul Fulga, ar fi bine sa aflam si parerea unui Prof. univ. dr........daca mai inainte am auzit-o pe a unui boxer devenit calugar shaolin si apoi medic naturist.

Taierea sub limba, intre speranta de vindecare si escrocherie
articol publicat la: 26 Octombrie 2002

Prin tara circula tot felul de terapeuti care "taie sub limba" si destui bolnavi se inghesuie la acestia pentru o astfel de "operatie". Un caz recent al bucuresteanului Stelian Fulga, caruia i s-a inchis cabinetul de catre Protectia Consumatorului pentru ca folosea un instrumentar necorespunzator. Dar nu despre instrumentar este vorba in acest material, ci despre metoda.

"Luatul singelui" prin taieri sub limba, dupa ureche, pe frunte, sub buza sau prin aplicarea lipitorilor este o tehnica foarte veche, pe care medicina populara o pune la loc de cinste. Aceasta metoda de vindecare era foarte utilizata in trecut de catre vracii populari.

Unul dintre cei mai solicitati taietori sub limba din Romania este Cornel Augustin Ciobanu, din Lupeni (Hunedoara). El a invatat metoda de la tatal sau, care si el o stia din batrini. "Sub limba sint doua vinisoare care au legatura directa cu ficatul. In timp, ele acumuleaza toxinele pe care ficatul nu le poate prelucra. Fierea varsa direct in singe tot ce nu mai poate sa suporte, iar aceste vinisoare de sub limba sint ca un canal de deversare pentru tot ce este rau in singe. Cind vinisoarele sint pline, toxinele nu mai au unde fi deversate si ramin in singe, provocind tot felul de boli. Medicina nu a demonstrat inca o astfel de teorie, dar eu cred in aceasta explicatie", ne spune Cornel Ciobanu.

Pentru o parere de specialitate in privinta acestor aspecte hepatologice, ne-am adresat dlui prof.univ.dr. Irinel Popescu, seful Clinicii de Transplant Hepatic din cadrul Institutului Clinic Fundeni: "Aud si eu mereu de aceste taieri sub limba. Totul este o imensa bazaconie! Nu exista nici o baza stiintifica. Este escrocherie curata! Chestiile astea cu singele rau, cu toxinele din ficat care ajung in acele vinisoare sint pure inventii... Nu exista nici o teorie stiintifica ce ar putea sa justifice o astfel de operatie sub limba sau te miri unde". Cit priveste circulatia singelui, baza pe care taietorii sub limba isi aplica si justifica metoda, dl prof.univ.dr. George Gergescu, directorul Centrului de Cardiologie din Iasi, ne-a declarat: "Aceasta asa-zisa metoda terapeutica nu tine decit de un singur lucru: de prostia omeneasca. Este o timpenie, o pacaleala, o escrocherie! Prosti sint aceia care se potrivesc la chestia asta si escroci sint cei care o practica. Nu exista nici o baza stiintifica pentru ceea ce fac ei si nici un fel de studiu medical care sa arate ca astfel de operatii fac bine".

In valurile de medicina naturista si populara din ultimul deceniu, cimpul amatorismului a facut adesea senzatie dar si ravagii. Aproape oricine poate evoca vindecari miraculoase ori dezastre iremediabile in urma unor astfel de terapii. Ceea ce se observa este ca nu exista nici studii medicale care sa arate ca aceste taieri sub limba fac bine dar, pina la urma, nici argumente stiintifice ca ele fac rau. Multi bolnavi vor continua sa se agate de un dram de speranta, iar taietorii sub limba vor exploata vidul de informatie. Totusi, este bine "sa dam Cezarului ce-i al Cezarului" si sa avem incredere in medici. (Costel Iacob) <

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 22/09/2005 14:24

face parte din inventar
face parte din inventar

Cod: II3DF1VII3T4NRVII5T6NR
Bravo!!!!!!! Bine spus!!!!!! Cea mai mare prostie pe care am auzit-o pana acum cum ca te-ai vindeca daca te tai sub limba :lol:

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 23/09/2005 19:40

Cand am aflat ca am hep-c, in disperare de cauza, pana sa incep interf+riba am trecut si pe la cabinetul Fulga. M-am 'usurat' de vreo 2 mil si m-am capatat cu 2 carti, una de aminetatie si una de urinoterapie :o) !
Am facut acea cura de dezintoxicare... nu ma pot pronunta asupra eficientei ei.
Parerea mea proprie si personala este ca acest individ exploateaza efectul placebo (dovedit stiintific). Poate ca intr-un final detoxiica organismul intr-o oarecare masura. Cine stie? Dar mai mult, nu cred.
Spiritul tibetan se contrazice cu ce face el. El isi 'vinde' pe bani grei invataturile (Dalai Lama l-ar strange de gat!). In plus, nici nu vrea sa-si desconspire reteta - sticlutele pe care ti le da n-au nici un fel de explicatii privind continutul. Poti sa bei pipi de capra sau orice altceva. Atata timp cat crezi cu tarie in acel panaceu, e posibil ca la unii (foarte putini dealtfel) sa aiba ceva efect. Si cred ca asta e singurul mesaj pe care il transmite Fulga din invataturile lui din Tibet = CREDINTA.
CREDINTA ca te vei vindeca, asta conteaza.

Sus  

Subiectul mesajului: SE.......
MesajScris: 23/09/2005 20:28

*
*

Se pune doar o intrebare : credinta in CINE sau CE ?
Ma bucur ca ai prins esenta problemei.
Nu-i interesant ca marii naturisti Ciuhrii si Fulga cred in altceva decit crestinism? Si fenomenul se repeta la majoritatea dintre ei.
Marius

Sus  

Subiectul mesajului: nicuta
MesajScris: 24/01/2006 19:45

in floarea virstei
in floarea virstei

Cod: fa codul dupa cum scrie aici: viewtopic.php?f=14&t=2312
si trece-l la profil!
Prieteni,ce parere aveti de tratamentul lui Fulga? ma refer mai ales,la cei care au terminat tratamentul si au ramas pozitivi. Nu stiu ca sa fac as incerca macar procesul de dezintoxicare.Ce ma sfatuiti? oricum nu mai am nici -o sansa .

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24/01/2006 20:01

*
*

Eu unul nu mai am cuvinte!
Citeste si tu cele mai de sus mesajului tau....si incearca sa-ti dai singura un raspuns. La fel de bine poti incerca cu orice altceva..cu motivatia "oricum nu mai am nici o sansa".
Marius

Sus  

Subiectul mesajului: Salut
MesajScris: 25/01/2006 10:01

Vindecat
Vindecat

Cod: X96DFOVO4AVIO5TR3...
Stii cum este asta "Frectie la un picior de lemn"...atata timp cat tii regimul , bei "licorile alea"si autosugestia ca te faci bine analizele stau pe loc,dar cine iti garanteaza tie ca dupa ce inchei cura analizele nu o iau razna ?

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 25/01/2006 13:48

face parte din inventar
face parte din inventar

Cod: II3DF1VII3T4NRVII5T6NR
Nicuta,
Bine spus...."FRECTIE LA PICIOR DE LEMN".
NU-TI PIERDE TIMPUL PRETIOS CU ASA CEVA.
MAI BINE ROAGA-TE ZILNIC LA BUNUL DUMNEZEU.
E CEA MAI BUNA TERAPIE!

Sus  

Subiectul mesajului: none
MesajScris: 04/02/2006 15:19

adolescent
adolescent

tratamentul lui Fulga este o prostie!
am HCV de 14 ani... si debia anul trecut am avut primele simptome...
am refuzat interferonul... dar esenta vindecarii este odihna, si stres cat mai putin... adevarul e ca cei care au hepatita trebuie sa devina si nesimtiti!
si mai este un secret .. ceaiuri de dezintoxicare, armurariu etc....

Sus  

Subiectul mesajului: Re: none
MesajScris: 04/02/2006 15:33

*
*

Bun venit intre noi Magda78,
nu prea am inteles bine mesajul tau.
Pozitiv este ca ti-ai dat seama de cit poate Fulga.
Negativ : desi consideri Fulga o prostie mai ai incredere in ceaiuri! Secretul cu armurariu nu mai e deloc secret....subst. activa silimarina e intoarsa in lume pe toate partile, singurul secret ramas este: dece doar in ciroza hepatica are un oarecare efect!?
Iar esenta vindecarii nu-i in nici un caz
Citat:
odihna, si stres cat mai putin.
asa cum spui tu...findca altfel ne-am vindeca de toate prin somn! Desigur o viata fara stress si cu multa odihna poate avea o influenta pozitiva asupra efectului tratamentului.....dar atit.Chiar daca tu te odihnesti....virusii nu o fac, pentru ca au un singur fix : inmultire, inmultire, inmultire!
Presupun ca 78 este anul nasterii, iar daca este asa ,sau chiar daca nu-i asa, zic ca-i vremea sa devii constienta de situatia in care te aflii pina mai poti face ceva....iar ceaiuri bei dupa ce te vindeci eventual cu un pic de rom in ele!
Cum sa intelegem asta:
Citat:
adevarul e ca cei care au hepatita trebuie sa devina si nesimtiti!
?

Sus  

Subiectul mesajului: raspuns...
MesajScris: 04/02/2006 15:54

adolescent
adolescent

odihna si eliminarea stresului ajuta in tratarea bolilor de ficat...
in ficat sta sangele de rezerva al organismului., care il curata cand depui efort sau te enervezi sangele nu ma sta acolo.. creste pulsul si bataile inimii si atunci ficatul nu mai poate fi curatat..
o cura de dezintoxicare si ceaiuri de dezintoxicare sunt necesare pt a elimina
toxinele din sange....
nu zic ca este necasar un regim strict de dezintoxicare, dar trebuie avuta atentie la ce mancam... adica nu salamuri si preparate din comert.. nu grasimi in execes, nu paracetamol si alte medicamente...
ceaiuri beu pt ca este necesar ca si un om sanatos sa bea lichid... iar ceaiul nu prea are ce sa strice... mai ales daca stii cum sa-l prepari si cantitatile care trebuie combinate precum si plantele sa fie culese din locuri curate fara nitrati si plumb si alte mizerii.
78 este anul nasterii mele...
iar virus C am capatat in urma unor operatii si transfuzii...
am avut diagnostic de osteosarcom

Sus  

Subiectul mesajului: ramasem datoare
MesajScris: 04/02/2006 16:02

adolescent
adolescent

sunt datoare cu raspunsul la " adevarul e ca cei bolnavi de hepatita C trebuie sa devina nesimtiti".."?"
trebuie sa devenim nesimtiti ca sa nu ne stresam si sa ne enervam pe toate prostiile si pe toate mizeriile pe care ni le fac semenii nostri...
inchipuiti-va cum rezista ficatul precum si celelalte organe daca ne enervam si luam in seama toate mizeriile facute de catre sefi, sefuti, colegi, vecini si alti semeni de ai nostri???

Sus  

Subiectul mesajului: Re: raspuns...
MesajScris: 04/02/2006 16:21

*
*

Citat:
odihna si eliminarea stresului ajuta in tratarea bolilor de ficat
...
Corect
Citat:
in ficat sta sangele de rezerva al organismului., care il curata cand depui efort sau te enervezi sangele nu ma sta acolo.. creste pulsul si bataile inimii si atunci ficatul nu mai poate fi curatat..

Incorect. Singele spre norocul nostru nu face "concediu" pe faleza portala.Iar ficatul si rinichiul sint principalele organe prin care organismul ca intreg prin intermediul singelui se detoxifica in bila (care mai are si alte roluri) si urina (care doar pentru unii mai are alte roluri)
Citat:
o cura de dezintoxicare si ceaiuri de dezintoxicare sunt necesare pt a elimina toxinele din sange....

Ficatul in rolul lui de detoxifiere nu-l poti ajuta decit tinindu-l sanatos, tratindu-l daca-i bolnav.Ceaiul cum il vezi tu este un fel de "substituient" al ficatului care leaga toxinele din singe si impreuna vin la ficat care trebuie sa le recunoasca ca toxine si sa le elimine ca bila. Ori el lucru asta il face, daca poate... si fara ceaiuri!
Citat:
nu zic ca este necasar un regim strict de dezintoxicare, dar trebuie avuta atentie la ce mancam... adica nu salamuri si preparate din comert.. nu grasimi in execes, nu paracetamol si alte medicamente...

Corect
Citat:
ceaiuri beu pt ca este necesar ca si un om sanatos sa bea lichid... iar ceaiul nu prea are ce sa strice...

Partial corect. Cit este/poate fi de toxic un ceai am mai vorbit, care sint efectele lui de la individ la individ, cele de lunga durata, interactiuniile cu alte medicatii iarasi s-a mai amintit pe undeva...asa ca chiar fara pericol nu-i chiar un simplu ceai chiar daca:
Citat:
stii cum sa-l prepari si cantitatile care trebuie combinate precum si plantele sa fie culese din locuri curate fara nitrati si plumb si alte mizerii.

Sper sa nu te fi speriat "din prima" cu "duritatea" mea (de ceilalti binestiuta de acum) dar fiind forum consider ca trebuie aduse argumentele care se cer...cind se cer.
Ma bucur ca am cu cine sa ma "cert"!
Marius
In privinta "nesimtirii" ai dreptate ....dar cum sa devenim atit de nesimtiti pe cit e de nevoie? :-)

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 04/02/2006 16:35

adolescent
adolescent

Marius draga,
nu sunt o adepta intrutotul al medicinii naturiste si nici nu vreau sa ma " cert " cu tine.
Problema mea e destul de mare!
eu am tinut cam 2 ani un regim naturist combinat bineinteles cu tratament medicamentos pt cresterea imunitatii organismului si pt repararea oaselor...
medicamentele erau antibiotice din 6 in 6 ore iar regimul naturist era cu grau.. ceai, sucuri naturale, orz... branzeturi, soia pt calciu tinand cont ca medicul ortoped a contraindicat calciu de sinteza iar eu aveam nevoie pt a-mi calcifica femurul...( dupa 7 operatii pe el)..
este corect ca sangele de rezerva al organismului sta in ficat!
acesta este cam jumatate de litru sau mai putin...
consider ca un ceai bine facut este mult mai sanatos decat apa de la chiveta, apa plata ca s anu mai zic de sucurile din comert...
ceaiul s eprepara cu apa plata( cea de la robinet contine clor+ si alte bacterii si substante nocive), si ceaiul se prepara asa..
un litru de apa plata rece se toarna peste o lingura de plante amestecate si se lasa de seara pana dimineata la macerat... dimineata se incalzeste pana la 90 grade alt litru de apa plata sau de izvor si se toarna peste plantele ramase si strecurate.. se lasa 5 minute si se strecoara amestacandu-se apele.. asta e cantitatea de ceai pt o zi...
eu mai iau pt sistemul imunitar catina si miere de albine!

Sus  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect