Site pentru Hepatita Chttp:// hepatita-b.gatworks.net
Romnia Austria Germania Canada Grecia Israel Italia Elvetia Suedia Spania Ungaria USA Ucraina Turcia Anglia
Incepand cu data de 1. August 2014 ora 9:00 forumul isi inceteaza activitatea.

Prima pagină » Hepatita virala C » Medicina (?) alternativa. Forum Anti-Naturist

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Interferonat
MesajScris: 02/11/2012 17:28

Vindecat
Vindecat

Cod: X00DF2VI06TR6RS
X00DF3VIII12TR3SVR
Bine ca-mi adusei aminte: asta vara am facut o excursie in Romania (Cluj, evident, orasul nostru, nitel Salaj, Dej, Targu-Lapus, Baia-Mare...ca pe-acolo ni-i neamu' ).Si nu ca pana acum nu mai apucasem a vedea, dar anul asta am avut mai mult timp"de voie " la dispozitie, si am ramas oarecum uimita de dezvoltarea retelelor de tot felul de pravalii, farmacii, pseudo-farmacii si ce-o mai fi, care se ocupa de tot felul de "medicini alternative"( cum le zice pe aici )...
In orice caz, pe o straduta centrala in Cluj era un magazin in a carui vitrina am zarit o cutie de ceva care se chema "Interferonat ".Evident ca nu m-am abtinut si am intrat sa cer si eu, sa vad cu ce se mananca ( deja stiam ca la intoarcere incep tratamentul, si , oricum, am eu parerea mea bine formata despre folosul naturismului si alternativismului apropo de hepC , dar e nostim sa citesti tot felul de explicatii elucubrante )Durere, tocmai i se terminase produsul, si mi-a zis sa revin peste cateva zile( ca ea, vanzatoarea, n-a fost in stare a-mi furniza informatii )
N-am mai revenit, ca n-a fost modru, si , uite-asa, am ramas cu o mare nedumerire...si daca tocmai oi fi trecut pe langa leacul secolului ??! Stie careva din voi ceva despre "dihania " asta ?

Sus  

Subiectul mesajului: Re: Interferonat
MesajScris: 03/11/2012 07:54

tinar
tinar

Cod: 01DF1IV1OAITR12Rs
I12AIXTR3
nu , 2na, n-ai trecut peste peste leacul secolului , de asta poti sa fii sigura ! ai sa gasesti si pe tarabe o carte care-ti promite ca te scapa definitiv de orice fel de hepatita ! ca sa ma conving inca o data - ca se scriu numai bazaconii prin ''formula as '' de exemplu , e unul mircea peia - mare vindecator de ...de toate , i-am scris asa , la misto! - bineinteles ca nu a raspuns ...deci sa nu ne imbatam cu apa rece , in afara de tratamentul cu interferon si ribavirina nu functioneaza nimic impotriva virusilor hepatici !!!! ca sint atitea farmacii si plafaruri si magazine naturiste nu inseamna ca toate sint si bune , e alegerea fiecaruia , asa exista si ''magazine de vise''
pentru ca e rentabil ! ... vind oficial otravuri , droguri la pliculet ...de ce nu le inchide nimeni ???
nici pe produsele alimentare nu scrie tot adevarul , si nu prea stim ce mincam , dar e vorba de bani si atit , nu de sanatate , nu de corectitudine , de bani ! asa ca sint in stare sa promita orice , e alegerea fiecaruia daca da banii aiurea pe niste promisiuni !

Sus  

Subiectul mesajului: Interferonat
MesajScris: 03/11/2012 08:51

*
*

Cod: XII4DCTF2II5T7NRIII6T6NR
Romania este cu vreo 40-60 de ani in urma lumii. Ce vad mai bun pentru escroci ar putea exista decit sa introduca tot ce a functionat vreodata in occident in Romania, tara care a fost izolata atita timp de toti si de toate? Iar cind mai exista si medici, polticieni preocupati de binele propriu doar treaba merge ca pe roate!
Interferonat este un nume bine ales, nu asa de bine ca cel de HEPATOPEOTECTOARE (pentru care eu asi acorda Nobel-ul in escrocherie!) Spre deosebire de al doilea, interferonat presupune ceva cunostinte medicale minime sau o apartenenta la lumea hepatica, a cancerului.... Este o adunatura de plante care "fac bine la ficat" puse impreuna sa faca si mai bine! :tease: Ca de ex. silimarina (principala substanta) n-are efect si asta demonstrat stiintific, nu intereseaza pe nimeni!

Sus  

MesajScris: 03/11/2012 11:51

Vindecat
Vindecat

X00DF3VIII12TR3SVR
Dragilor,
expresia aia cu "leacul secolului " a fost, evident, asa, in bascau ! Nu uitati ca eu sunt si chimista de meserie, si chiar nu inghit orice poveste ! Doar am facut o data un tratament, si fac si a doua oara, nu m-am refugiat in medicina alternativa...Evident ca au fost cazuri in care mi-am tratat si eu o tuseeenervanta cu ceai de cozi de ceapa, o durere de gat cu siropul lasat de zaharul pus intr-o ridiche neagra scobita, am pus o jumatate de ceapa coapta pe o rana cu puroi, ca sa-l scoata ( pana am ajuns la Ihtiol ) - dar de aici si pana la a migra in tabara naturistilor, e cale lunga ! Coincidenta sau nu, tot vara asta , la Cluj, am cumparat cartea lui Streinu-Cercel despre hepatite;nu ca mai aveam nevoie de vreo confirmare oficiala- dar si el zice, la sectiunea "Intrebari fulger "
Aveti la cunostinta metode alternative de tratament?Daca da, care ?Ati intalnit pacienti vindecati prin metode alternative ?NU,NU,NU

Sus  

MesajScris: 13/11/2013 21:23

copil
copil

Cod: V08DF
dc exista atita rautate cand cineva vb de acest medicament???
eu am inceput de cateva zile un tratament cu acest medicament si vreau sa vad cum merge...

mentionez ca am viremia de 319 000...in trecut am folosit si de la dc ciuhrii medicamentul lui pe baza de insect....

aud multe pareri contra interferonului asociat cu alt produs pt eliminarea hepatitei C...

dar chiar putem totusi sa -l eliminam prin aceste 2 metode???

nu mai revine dupa???

la muriti-ma si pe mine si sper sa nu primesc pumni in cap ca am evitat interferonul...

toate cele bune,

PS : locuiesc in Canada...mai este cineva din Canada care se afla in situatia mea???

Sus  

MesajScris: 13/11/2013 23:45

Vindecat
Vindecat

Cod: *I9DF3III9AX10TR2
Ovidan sa stii ca imi vine tare greu sa cred ca tu chiar locuiesti in Canada si folosesti astfel de metode??!!! :-/
In fine,cred ca trebuie sa-ti faci Codul si vei primi cu siguranta si raspunsuri la intreb. tale.

Sanatate!

Sus  

MesajScris: 14/11/2013 05:15

Vindecat
Vindecat

X00DF3VIII12TR3SVR
Ovidan, buna dimineata ! ( la mine e 6 si cateva minute ) La "jurnale " ai sa gasesti jurnalul Anei 94, care e tot in Canada - poate te uiti nitel pe acolo...tot la "jurnale " e si un jurnal al lui Onda - care nu mai e printre utilizatori - citeste acolo barem inceputul, sa mai afli cate ceva despre naturisme...Si eventual mai fa rost de niste notiuni de biologie si chimie,ca sa intelegi mai usor povestea cu lupta "naturismelor " si rezultatele ei - impotriva virusilor.In rest, iti doresc sa fii sanatos si vesel ! Apropo, eu traiesc in Israel, unde habar n-ai tu ce moda de "revenire la natura " este - dar nici aici nu am auzit inca de vreun vindecat fara interferon- sau, ma rog, mai noile tratamente care sunt pe cale de a elimina interferonul din tratament.
.Cu mult drag si intelegere - si iti doresc numai succes !

Sus  

MesajScris: 14/11/2013 05:37

copil
copil

multumesc frumos pt promptitudine...am sa ma documentez...

indoiala mea este daca dupa atita suferinta si chin - in majoritatea cazurilor- ma refer la reactii in timpul tratamentului cu interferon, este cineva care s-a vindecat complet, sau macar daca virusul nu a mai aparut ???

folosesc naturistele ca alternativa pina la proba contrarie, nu am nimik impotriva tratamentului, de asta am intrat aici sa ma documentez...

toate cele bune va doresc la toti...

Sus  

MesajScris: 14/11/2013 05:53

copil
copil

tocmai am citit jurnalul anei 94 din canada, montreal...femeia asta a trecut prin tratament- aproape 1 an care pina la urma s-a vazut ca nu i-a pripit in tentativa de a elimina virusul din organism...de aceea revin la intrebarile mele de mai sus si daca este cineva care are curajul sa mi raspunda, dar sincer...

multumesc frumos...

Sus  

MesajScris: 14/11/2013 06:09

*
*

Cod: XII4DCTF2II5T7NRIII6T6NR
<omule din partea mea poti lua ce doresti conopida, cocaina e treaba ta. <pina la proba contrarie nu o sa te vindeci din nimic naturist. <exista milioane de vindecati cu interferon. <asta e situatia. <daca-ti place bine daca nu nu mai ocupa locul pe forum de pomana. n-are nimeni timp de timpenii naturiste, cei de aici au probleme prea mari si un coeficient de inteligenta prea ridicat ca sa-si piarda vremea cu asa ceva. Da suna cum suna: trebuie sa fi redus ca sa crezi in matraguna vindecatoare sau in alt hcus-pocus.IMi pare rau ca-s nevoit sa o spun dar poate e necesar!

Sus  

MesajScris: 14/11/2013 06:36

copil
copil

moshule eu doar am intrebat...dar vad ca daca spun ceva ce nu va convine sunt impotriva, parca ai fi Mitica de la Liga!!!...te rog pastreaza distanta,n-am pascut gastele impreuna si in plus nu esti singurul cu probleme, am si eu aceeasi buba ca si tine...de aceea am pus intrebarile de mai sus, nu ca sa mi se reproseze ci ca sa mi se raspunda si sa ma edific in ce directie sa o iau... nu mi-ar convine ca dupa 6 luni sau 1 an de chin sa ma se spuna ca nu mi-a disparut, mai bine ma complac in naturiste ...pina la proba contrarie , observ ca poate ele m-au ajutat si de asemenea vad mult stress si incordare din partea multora de aici..eu vreau doar niste raspunsuri...si din jurnalul anei94 , caz particular din pacate- doar am citit realitatea...

alles gute,

Sus  

Subiectul mesajului: Re: Ovidan
MesajScris: 14/11/2013 10:38

in floarea virstei
in floarea virstei

Cod: XII12DCTf2I13AVIII13TR6
Salutare Ovidan şi îmi pare rău că eşti şi tu în situaţia noastră,
Fac şi eu o imersiune în discuţie :-)
Şi am să-ţi prezint (dacă are vreo importanţă) prisma prin care am privit eu situaţia bolii cu care m-am pricopsit. Iniţial nici eu n-aveam habar de ce şi cum e cu hepatita asta şi am început să frunzăresc tot ce am găsit. Dar, prima mişcare a fost să merg la medic şi să-mi fac dosarul, fiindcă oricum era de aşteptat şi prin puţina mea gândire pragmatică de atunci, mi-am spus că pot "studia" hepatita şi cu dosarul depus, chiar dacă nu eram ferm convins că voi începe tratamentul. Oricum, ce putem să păţesc dacă l-am depus? Eventual dacă îmi venea aprobarea şi nu eram convins renunţam.
Apoi a început "studiul", destul de haotic iniţial (la cât balast ce e numit "informaţie" circulă pe net...) iar apoi tot mai focusat pe ceea ce era cu adevărat susţinut prin dovezi palpabile (studii, cercetări şi nicidecum poveşti de genul "ştiu pe cineva care are un prieten a cărui frate.... Sstar ). Iar ce a fost hotărâtor în alegerea mea sunt tocmai aceste criterii de cercetare.
Mereu m-am întrebat ce oare îi opreşte pe cei care scot tot felul de elixiruri să facă o cercetare conform criteriilor ştiinţifice. În boala noastră, pentru produsele lor, nu ar fi vorba decât de nişte viremii periodice (cel puţin 3) care să confirme încărcătura virală la startul tratamentului, la finalul tratamentului şi la 6 luni după terminarea tratamentului. Dacă faci un lot de 50 de pacienţi x 3 viremii (100 euro viremia) ar rezulta (după calculatorul meu) o sumă de 15.000 de euro. Pentru o firmă ca Dacia Plant, nu cred că ar fi o sumă fabuloasă. Şi totuşi de ce nu fac lucrul acesta? Dacă tot laudă produsul înseamnă că au încredere în el şi nu ar avea decât de câştigat. Îţi dai seama că o cercetare de felul acesta le-ar aduce o credibilitate mult mai mare.
Dacă ar face aşa ceva, iar din cei 50 pacienţi 40 ar avea viremia nedetectabilă la 6 luni după tratament, fi sigur că aş face şi eu tratamentul (mai cu seamă că nu sunt efecte adverse). Aştept cu nerăbdare momentul acesta... deşi sunt sigur că nu are să vină :-)
În privinţa tratamentului medical clasic (interferon+ribavirină), totul este extrem de relativ începând cu vindecarea şi terminând cu efectele adverse. Dar, aşa cum îmi place să spun, încercând acest tratament ai (cu ajutorul lui Dumnezeu) 45% şanse să te vindeci, dacă nu-l încerci ai 0% şanse, iar dacă iei Interferonat poate şti tu ce şanse ai.
Cam asta e situaţia din perspectiva mea. Dar asta e a mea şi ce vei alege tu depinde numai de tine, de ceea ce simţi tu şi mai cu seamă de ceea ce crezi tu.
Oricum, baftă în orice alegere ai face!

Sus  

MesajScris: 14/11/2013 11:02

copil
copil

multumesc Luci...am sa tin cont si de sfatul tau oferit cu toata bunavointza...cum am mai spus sunt in faza recipienta si vreau sa adun informatzii...

sanatate maxima !!!

Sus  

MesajScris: 14/11/2013 11:08

copil
copil

ovidan scrie:
multumesc Luci...am sa tin cont si de sfatul tau oferit cu toata bunavointza...cum am mai spus sunt in faza recipienta si vreau sa adun informatzii...

sanatate maxima !!!

uitasem: i-am sunat de cateva ori pt info, ca deh imi pot permite sa vb pe fix cu ei de afara, si nu mi-au garantat ca va disparea ci ca doar o putem tzine sub control mult timp; deci cheltuiala tot cursul vietii noastre...in plus , trecand de cealalta parte a baricadei-adica pe medicina clasica, intrebarea care se pune este daca putem scapa de ea definitiv sau o tzinem sub control de asemenea...

multumesc frumos pt rabdare.

Sus  

MesajScris: 14/11/2013 11:52

Administrator
Administrator

Cod: *X7DF2XIAVIII8TR3II10SVR
Boala asta nu se tine sub control cu absolut nimic alternativ decat cu interferon si ribavirina, tratament care, in cazul nefericit de nevindecare, ajuta ficatul prin stagnarea sau regresia fibrozei, atata timp cat faci tratamentul si ajungi la nedetectabil, iar in cazul fericit de vindecare, odata vindecat esti vindecat, nu altfel, logic.
De ce nu-ti faci codul?

Sus  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect