Site pentru Hepatita Chttp:// hepatita-b.gatworks.net
Romnia Austria Germania Canada Grecia Israel Italia Elvetia Suedia Spania Ungaria USA Ucraina Turcia Anglia
Incepand cu data de 1. August 2014 ora 9:00 forumul isi inceteaza activitatea.

Prima pagină » Hepatita virala C » Medicina (?) alternativa. Forum Anti-Naturist

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: 17/11/2009 16:14

*
*

Cod: XII4DCTF2II5T7NRIII6T6NR
rica scrie:
sint rica am hepatita cu virus c, nu am facut interferon ca i-mi este frica de reactiile adverse. daca cineva a urmat un alt tratament cu rezultate bune,ori sa vindecat as dori sa i-mi raspunda.deja sint disperata.

Toti romanii au urmat cite un tratament sau mai multe naturiste (altele decit interferonul), Unii recunosc altii nu (asta-i adevarul Claudia) si la fel adevarul este ca toti n-au avut rezultate bune!!! Nimeni nu s-a vindecat, unora li s-au normalizat transele .....dar asta nu-i rezultat bun ca se poate face ciroza si cu ele normale!
Asa ca ori iti infringi frica de interferon si faci tratamentul, ori traiesti cu frica cirozei /cancerului! A treia varianta nu exista!

Sus  

MesajScris: 18/11/2009 08:18

Vindecat
Vindecat

Cod: VI7DF2XII8T
Si eu am urmat un tratament naturist chinezesc dar nici macar transaminazele nu mi-au scazut.Asa ca am facut tratamentul cu interferon si ribavirina.

Sus  

MesajScris: 18/11/2009 10:41

Vindecat
Vindecat

Cod: *V8DF2VIAXI9TR3
Dan nu a facut nici un tratament naturist.Dar in ultima perioada,vazand ca nu primeste tratamentul voiam sa incercam ceva.Trebuia sa sunam dupa 1 noiembrie pentru programare,dar ne-au sunat de la casa de sanatate si am inceput tratamentul.
Nu bea nici macar sucuri natuarale de vreo 3 luni.

Sus  

MesajScris: 19/11/2009 17:02

Administrator tehnic
Administrator tehnic

Cod: BIX5DF1
Io cand am aflat de hepatita B am fost la pamant, cand doctorul a zis ca nu am nevoie de tratament am inceput sa caut prin net dupa alternative.
M-am gandit ca ar fi bine sa beau suc de cartofi, iar apoi m-am gandit ca poate ar fi bine sa beau suc de patrunjel, apoi am auzit de un aparat care prin eu stiu ce masaj te scapa de virus si am intrebat pe net despre toate astea, dar din comoditate nu m-am apucat de facut sucuri si aparatul ala mi l-au scos alti din cap mai informati ca mine.
Apoi am citit de niste "medicamente" se numeau LIVECOM era un studiu despre pilantus urinaria si mi s-a parut interesant si am rugat-o pe soramea sa-mi trimita din romania ca aici nu se gaseau.
Le-am primit, am luat vreo doua sau trei ca dupa aia mi s-a facut scarba de ele, erau de un verde ca balegarul proaspat si miroseau tot asa.
Deci in afara de astea cateva tablete nu am luat nimica cu toate ca mi s-au recomandat multe dar spre norocul meu am cunoscut lume mai citita decat mine in ale hepatitei care m-au lamurit ce si cum despre "naturiste"

Sus  

MesajScris: 23/11/2009 18:30

adolescent
adolescent

Buna dragilor,sint Ioana si nu am mai intrat de tare mult timp.Nepotii imi ocupa tot timpul.Acum vreau sa ma adresez celor care au psoriazis.Au facut reclama unor pestisori care in mod miraculos ar vindeca cazuri grave de psoriazis.L-au numit pestele doctor.Multa sanatate,Ioana.

Sus  

Subiectul mesajului: aiurea:
MesajScris: 23/11/2009 18:43

*
*

Cei care au psoriazis iti raspund ;-) ca n-ai inteles bine! respectivii pesti curata pielea moarta (o face si un burete) atit si nimic mai mult!

Sus  

MesajScris: 10/01/2010 19:20

copil
copil

Cod: IV08DF2V08AII10TR1G
doctorul meu mi-a recomandat VIUSID,ce contine arginina, au demonstrat ca L-arginina, unul dintre aminoacizii esentiali, intarzie dezvoltarea tumorilor, ajuta la detoxifierea ficatului si, prin stimularea eliberarii unui hormon de crestere la nivelul hipofizei, contribuie la mentinerea functionalitatii sistemului imunitar. Contribuie, de asemenea, si la indepartarea toxinelor, la procesul de speramtogeneza si are efecte benefice in tratamentul afectiunilor aparatului renal. Acest aminoacid este necesar in sinteza proteinelor, colagenului, in crestere si dezvoltare, in marirea masei musculare si reducerea tesutului adipos si, de asemenea, in procesul de cicatrizare. In bolile de ficat (precum hepatita), aportul de arginina are rezultate foarte bune.

SPER SA VA FIE DE FOLOS
MULTA SANATATE

Sus  

MesajScris: 10/01/2010 19:55

*
*

Eu nu stiu zau de ce te mai tratezi de hepatita daca iei VIRUSID! :ris
In paginile germane se foloseste la psoriazis=== :w00t: arginina este doar una din multele componente.
Ce-i mai interesant este propozitia asta:
Citat:
Alle Verbindungen, aus denen sich die VIUSID Formulierung zusammen setzt, sind im menschlichen Organismus auf natürliche Weise vorhanden, und aus diesem Grund, wurden keine Nebenwirkungen oder eine Toxizität nach der Verwendung des Produkts gefunden
Adica medicamentul nu are efecte secundare pentru ca toate componentele lui se gasesc in mod normal in organism. Probabil ala de-a scris ineptia nu stia ca interferonul se gaseste si el in mod normal in organism asa ca dupa aceeasi logica de tabla n-ar trebuii sa avem efecte secundare.
Si ca orice naturism care se respecta e bun...la toate! :ris

Sus  

MesajScris: 10/01/2010 21:20

tinar
tinar

Cod: II8DF2TR3T12
Citat:
in crestere si dezvoltare, in marirea masei musculare si reducerea tesutului adipos

daca scap de virus cred ca o sa iau viusid pen`ca vreau sa ma duc la sala de forta Imagine

Sus  

MesajScris: 10/01/2010 23:21

copil
copil

viusid se numeste medicamentul,dar eu va spuneam de arginina ca ajuta la detoxifierea ficatului si altele.exista si medicament numit arginine plus de la cali vita,ma gandesc ca poate va ajuta cu ceva.Sincer Viusid mi-a recomandat doctorul meu si din cate am inteles la Matei Bals e cotata ca fiind o doctora buna,pe mine una m-a ajutat cred eu...

Sus  

MesajScris: 10/01/2010 23:36

copil
copil

As vrea sa stiu si eu voi ce tratament ati urmat si a avut rezultate pana sa intrati pe tratamentul cu interferon,astept raspunsuri concrete de la voi.

O seara placuta

Sus  

MesajScris: 11/01/2010 05:59

*
*

Simona, nu te opreste nimeni sa citesti SI MESAJELE dINAINTEA ULTIMULUI! Majoritatea dintre noi au inghitit ceva "minuni" fie din cauza "intelepciunii" medicului (asta in Romania) fie din propia "intelepciune" (asta in afara Romaniei) de groaza de a nu face nimic pentru ficat fiecare a facut o gogomanie mai mare sau mai mica. Dar sigur gogomanie pentru ca NIMENI, repet si scriu mare ca sa intelegi NIMENI nu a avut vreun rezultat pozitiv in ceea ce priveste viremia/fibroza ca restul sint povesti!
Iar chestia aia cu
Citat:
pe mine una m-a ajutat cred eu...
crede-ma ca la virusii tai li se filfiie ca crezi tu ca te-a ajutat suplimentul ala nutritional (asa se cheama aici) sau nu. Eu nu stiu cine-i doamna ta doctor dar daca ti-a facut sperante cu leacul asta un lucru e sigur : NU_I BUNA DE NIMIC! orice si oriciti ar zice altfel. Exista un singur motiv pt care medicii dau astfel de leacuri : psihicul bolnavului, linistirea subconstientului acestuia dar si in cazul asta eu ca medic m-asi gindii de doua ori daca-l mint pe om pe bani multi sau nu. Si daca tot este sa faca ceva pt ficatul lui i-asi recomanda o alimentatie calitativ superioara.

Sus  

MesajScris: 11/01/2010 07:39

Administrator
Administrator

Cod: *X7DF2XIAVIII8TR3II10SVR
Draga Simona, cred ca tu n-ai inteles sensul acestui topic. :-) Aici, cei care am scris, am scris aberatiile care au fost recomandate fiecaruia de neamuri, "prieteni" si chiar medici, nu am scris in sensul de a recomanda mai departe sa faca si altul la fel :-). Virusul nu poate fi starpit decat de tratamentul clasic antiviral, nimic altceva, faptul ca scade viremia, este datorita sistemului imun al fiecaruia, sau ca transaminazele ajung in limita normala,... asta exista si in faza de ciroza, sunt muuulte cazuri asa. Acuma poti trage concluzia din tot ce ti s-a scris pana acum. :-)

Sus  

MesajScris: 11/01/2010 12:38

tinar
tinar

Cod: II8DF2TR3T12
Uite simona sa-ti dau un link pe care tovcmai l-am citit ieri si sa-ti arat ca"doctorita"ta buna nu tine cont de recomandarea comunitatii internationale din domeniul hepatitei c
Un exemplu asociatia medicalla canadiana http://www.cmaj.ca/cgi/reprint/174/5/649.pdf ( si poti sa-ti dau si alte linkuri)
la pagina 8 vei gasi textul urmator

No alternative or complementary remedy has been shown
to affect HCV liver disease or HCV itself. This includes the
Citat:
“liver herb” silymarin (milk thistle).
Therefore, patients
should avoid these.

tradus inseamna cam asta :niciun remediu complementar(da aici si un exemplu silimarina) nu este dovedit sa afecteze (pozitiv) in vreun fel functionarea ficatului sau virusul hcv insusi Drept urmare pacientii trebuie sa evite astfel de "tratamente" .
Medicul tau este ori un neprofesionist ori incearca doar sa-ti dea un placebo ca sa te linistesti Imi place sa cred ca este a doua varianta Eu nu am luat nimic si TGP-ul scadea de la 240 la 100 (si crestea fel) iar tgo scadea dela 100 la normal

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24/02/2010 11:36

copil
copil

Cod: f=14&t=2312
buna!sant ana maria si sant noua pe acest forum.. ;-) din pacate sant veche diagnosticata cu hepatita c,nu stiu ce ma facut sa intru si sa ma anregistrez aici,probabil nevoia de a vorbi cu cineva despre boala asta,si despre cat de naiv poti devenii atunci cand viata te loveste si te trezesti asa cum am facut eu cu o frumusete de hepatita.dar sa revenim..acum 3 ani am vrut si eu ca o fata cu mici neajunsuri trupesti sa ma "tunez"putin Slele asa ca trebuit sa mi fac analizele asa am ajuns sa descopar grozavia ce zacea an mine,va dati seama ca am fost distrusa,nu mai stiam ce sa fac nu stiam pe nimeni care sa fi avut hepatita si mai ales h c.asa ca am anceput sa antreb,sa caut pe net....cred ca toti am facut la fel,si asa am dat de o doamna MARIA VASLAN la care am fost an cabinet...care spunea ca are puteri tamaduitoare si care ati dadea tratamente naturiste,pentru mine care eram ca si an transa atunci am zis ca e cea mai ok asa ca am fost la cateva sedinte undeva prin militari am cumparat de la ea toate cartile ei si tratamentul naturist recomandat si mam pus pe el...3luni am mancat scoarta de copac am luat 14 feluri de vitamine de 3 ori pe zi si am baut 2litri de suc de sfecla rosie.an fine cand am fost la doctorul care ma are an evidenta dupa astea 3 luni sa speriat de mine,pe langa faptul ca slabisem foarte mult dar aveam si transaminazele f mari si vhc reactiv,aaa am uitat sa va spun ca an astea 3 luni am mai fost si la o baba antru-n sat langa cernica care m-a taiat sub buza superioara deoarece nu am gasit pe cineva sa ma taie sub limba.......v am spus?ca la doamna vaslan am lasat toti banii care vroiam sa i dau pentru "tunare" si anca ceva an plus? Sura ANDREI ANA MARIA 33ANI.xxxxxxxxxxxxxxxxx

Sus  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect